آمار بازدید
بازدید امروز : 33
بازدید کل : 28624
کاربران آنلاین : 1
کارگاه مدل سازی و محاسبات علمی

روش اجزاء محدود یا Finite Element Method که به اختصار (FEM) نامیده می‌شود، روشی است عددی برای حل تقریبی معادلات دیفرانسیل جزئی و نیز حل معادله‌های انتگرالی

  بسیاری از مسائل کاربردی در حوزه‌های تجزیه و تحلیل سیستم‌ها، هدایت گرمایی، جمل ونقل عمومی و الکترومغناطیس پس از مدل‌بندی ریاضی به یک معادله دیفرانسیل جزیی با شرایط مرزی تبدیل می‌شوند که برای حل آنها از FEM استفاده می‌گردد. اساس کار این روش حذف کامل معادلات دیفرانسیل جزیی و تبدیل آن به دستگاه معادلات جبری است. در حل معادلات دیفرانسیل جزئی مسئله مهم این است که به معادله ساده‌ای که از نظر عددی پایداراست (به این معنا که خطا در داده‌های اولیه و در حین حل به حدی نباشد که به نتایج نامفهوم منتهی شود) برسیم، که FEM یکی از بهترین آنها از این نظر است. این روش درحل معادلات دیفرانسیل جزئی روی دامنه‌های پیچیده (مانند وسایل نقلیه و لوله‌های انتقال نفت)، یا هنگامی که دامنه متغیر است، یا وقتی که دقت بالا در همه جای دامنه الزامی نیست و یا اگر نتایج همبستگی و یکنواختی کافی را ندارند، بسیار مفید می‌باشد. به عنوان مثال در شبیه‌سازی یک تصادف در قسمت جلوی خودرو، نیازی به دقت بالای نتایج در عقب خودرو نیست. همچنین در شبیه‌سازی و پیش بینی هوا روی کره زمین، هوای روی خشکی اهمیت بیشتری نسبت به هوای روی دریا دارد. تقسیم ناحیه به نواحی کوچکتر دارای مزایای زیادی است از جمله: نمایش دقیق هندسه پیچیده، گنجایش ویژگی‌های متفاوت جسم، درک ویژگی‌های موضعی جسم.


 
پروفسور Fayssal Benkhaldoun از دانشگاه Paris13، یکی از افراد صاحب نظر در زمینه FEM است که دارای مقالات و سخنرانی‌های متعددی در این حوزه و به ویژه پیاده‌سازی آن در زمینه‌های مختلف کاربردی و مهندسی می‌باشد. به منظور آشنایی پژوهشگران و علاقه‌‍مندان با این حوزه و نحوه مدل‌سازی و پیاده سازی این روش در مسایل مختلف، کارگاهی چهار روزه از 21 تا 24 فروردین‌ماه 96 طبق برنامه زمانبندی در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می‌گردد که می‌تواند زمینه ساز تحقیقات مختلفی در حوزهای کاربردی و مهندسی باشد.


بازگشت1396/01/16