اخبار

1398/06/29
استارتاپ ویکند آب؛ رویدادی با هدف حمایت از ایده‌های نوآورانه در زمینه‌ آب


دانشگاه حکیم سبزواری در راستای رسالت آموزشی، پژوهشی، و فرهنگ سازی مصرف آب و حرکت در جهت حل مشکلات مرتبط، در ۲۵ الی ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸ استارت‌آپی را با محوریت مسئله‌ آب برگزار می‌کند. این رویداد با هدف حمایت از ایده‌های نوآورانه در زمینه‌ آب و به ‌منظور شکل‌دهی هسته‌های فناور به‌ صورت فراگیر و بین ‌رشته‌ای در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار خواهد شد. ثبت‌نام برای این رویداد ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ آغاز می شود و تا 10 آبان ماه ادامه دارد. اختتامیه رویداد بعد از ظهر ۲۸ آبان ۹۸ خواهد بود که صبح این روز ما میزبان همایش ملی همایش راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک هستیم.
ما در حقیقت یک رویداد کارآفرینی (کسب و کارهای نوپا) تحت عنوان استارتاپ ویکند آّب را برگزار می کنیم. این رویداد پذیرای تمامی علاقه مندانی است که ایده ای در زمینه آب و تمام موضوعات وابسته به آن دارند. مخاطبین از هر سطحی (دانش آموزان، دانشجویان، استادان، محققان، ایده پردازان، کارشناسان صنایع، و …) می توانند به طور آزاد هر موضوعی (ایده) در رابطه با آب را ارایه نمایند. بنابراین در بخش عمومی (مدیریت-صنعت-کشاورزی) ارایه ایده آزاد است. همچنین یک بخش موضوع محور در رویداد وجود دارد. در این بخش باید شرکت کنندگان راجع به یکی از موضوعات اعلام شده که چالش های دستگاه های اجرایی در حوزه آب هستند ایده ارائه نمایند. علاقه مندان با مراجعه به سایت می توانند جزئیات موضوعات را مشاهده نمایند.

جوایز ویژه، حمایت تخصصی و اجرایی، گواهینامه معتبر، و حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه از جمله امتیازاتی است که در نوع خود بی نظیر است و برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است. بنابراین این استارتاپ به دنبال این است تا کارآفرینان را تا مرحله اجرای ایده خود یاری کند.


1398/06/28
سخن آغازین: به استارتاپ ویکند آب دانشگاه حکیم سبزواری خوش آمدید.


با نام و یاد خداوند بخشنده مهربان

محضر یکایک شما عزیزان، نخبگان، ایده پردازان، استادان، مدیران دانشگاهی و دستگاه های اجرایی، کارشناسان شرکت های خصوصی و دولتی، و دانشجویان که دعوت ما را در برگزاری رویداد استارتاپ ویکند آب پذیرفتید درود و عرض ادب داریم و بابت تمامی تلاش هایی که در این راه مشمول درایت و هم اندیشی شما خواهد شد پیشاپیش سپاسگزاری می کنیم. امیدواریم با یاری خداوند متعال و با مشارکت و خرد جمعی گروه سازمانی شکل گرفته، حرکتی نوین را در شکوفایی کسب و کارهای نوپا، مشارکت در حل مسائل در قالب استارتاپ برداریم. باور داریم که برای حل مشکلات پیچیده از جمله مسایل زیست محیطی و آب نیازمند تشکیل کارگروه و تصمیم سازی گروهی هستیم. امید داریم بتوانیم به رسالت دانشگاه در انجام وظیفه خطیر حل مشکلات جامعه عمل کنیم و در راستای تاثیر گذاری در جامعه قدم برداریم. استارتاپ ویکند آب رویدادی است که همزمان با همایش راهبردهای سازگاری با کم آبی در مدیریت منابع آب در مناطق خشک و نیمه خشک در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار خواهد شد. دست شما عزیزان را به گرمی می فشاریم و با رویداد استارتاپ ویکند آب دانشگاه حکیم سبزواری همراه شما خوبان هستیم. با آرزوی موفقیت 


1398/06/27
جوایز رویداد استارتاپ ویکند آب شامل 6 بخش است. بخش اول جوایز نقدی، بخش دوم حمایت های تخصصی و اجرایی، بخش سوم صدور گواهینامه، بخش چهارم حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه، بخش پنجم وام های خود اشتغالی، و بخش ششم حمایت های آموزشی است.


جوایز رویداد استارتاپ ویکند آب 

1- جوایز ویژه

جایزه تیم/ایده اول: 50/000/000 ریال

جایزه تیم/ایده دوم: 30/000/000 ریال

جایزه تیم/ایده سوم: 20/000/000 ریال

 2- حمایت تخصصی و اجرایی

ایده های برتر در خصوص بخش موضوع محور مورد حمایت اجرایی سازمان های مرتبط قرار خواهد گرفت. این سازمان ها، حمایت های تخصصی علمی را از ایده های برتر به عمل آورده و رابط ایده ها با شرکت های خصوصی خواهند بود.

حمایت شرکت آب و فاضلاب

حمایت معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی 

حمایت امور منابع آب

3- گواهینامه معتبر 

با موافقت مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مقرر گردید اسامی شرکت کنندگان در رویداد در سامانه مرکز فنی و حرفه ای ثبت شود تا از این طریق ضمن این که افراد بیمه حوادث می شوند برای آن ها گواهینامه معتبر فنی و حرفه ای نیز صادر شود. همچنین دانشگاه حکیم سبزواری نیز برای شرکت کنندگان گواهینامه صادر می کند. 

4- حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه
ایده های برتر رویداد (ایده های اول تا سوم) مجوز ورود به مرکز رشد را بدون سپری کردن فرآیند داوری دریافت خواهند کر و شرایط استقرار در مرکز برای ایشان تسهیل خواهد شد. 
 

5- وام های خوداشتغالی 
ایده های برتر برای دریافت وام های خود اشتغالی در اولویت خواهند بود. در این خصوص هماهنگی ها و توافق های لازم با دستگاه های اجرایی صورت گرفته است.

6- حمایت های آموزشی

برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست حامی رویداد ملی استارتاپ ویکند آب

رویداد ملی استارتاپ ویکند آب از حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و دانشکده محیط زیست برخوردار است. این حمایت از طریق برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست صورت می گیرد. آموزش از طریق اختصاص حساب الکترونیکی بوده و سه سطح مقدماتی، متوسط، و پیشرفته به مدت 10 ساعت دارد. عنوان آموزش، برنامه نویسی اسکرچ با موضوع آب است. ارزش ریالی این آموزش 450 هزار تومان است که به کسانی که در رویداد ملی استارتاپ ویکند آب ایده ثبت کنند رایگان اختصاص می یابد. توافق لازم با حامی این برنامه صورت گرفته است. این آموزش می تواند در ادامه توسط دانش پذیر منبع درآمدی برای آموزش به افراد علاقه مند باشد.

 

مرکز نوآوری و فناوری آب، محیط زیست، و انرژی (آما) حامی رویداد ملی استارتاپ ویکند آب

طبق توافق های صورت گرفته رویداد ملی استارتاپ ویکند آب از حمایت مرکز نوآوری و فناوری آب، محیط زیست، و انرژی برخوردار است. این شتاب دهنده که در دانشگاه صنعتی شریف مستقر است از طرق آکادمی فرنیا به شرکت کنندگان رویداد ملی استارتاپ آب آموزش کسب و کار و کارگاه های وابسته ارایه می کند. این آموزش از طریق اختصاص حساب الکترونیکی صورت می گیرد.

 

 

1398/06/26
استارتاپ یک فرهنگ است. فرهنگی که از شما می‌خواهد با کمک خلاقیت و نوآوری مشکلات را حل کنید. استارت آپ یک کسب و کار جدید است (A New Business). کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد.


 

 استارتاپ به زبان ساده

 تا به حال به فکر راه‌ اندازی کسب و کار شخصی‌تان افتاده اید؟ داستان «استارتاپ»‌ها(Startup)  دقیقا از همین‌جا شروع می‌شود. در دنیای امروز کسب و کار، استارتاپ یکی از داغ‌ترین موضوع‌هایی است که همه درباره‌اش صحبت می‌کنند. اما استارتاپ واقعا چیست؟ مدیر عامل یکی از برترین استارتاپ‌های سال 2013 به نام Homejoy می گوید: استارتاپ شیوه‌ی مدرنی برای فکر کردن در دنیای تجارت است. اما مفهوم‌های ارایه شده برای استارتاپ به همین جا ختم نمی شوند. تعجب نکنید اگر تعداد این مفهوم‌ها به اندازه‌ی تعداد خود استارتاپ‌ها باشد. هر کارآفرین می تواند تعریف مخصوصی از استارتاپ ارایه دهد. استارتاپ تعریف مشخصی ندارد بلکه باید آن را به درستی درک کرد. فیس‌بوک، یوتیوب، علی‌بابا، بازار همگی استارتاپ‌های معروفی هستند. تا به حال فکر کرده‌اید که این استارتاپ‌ها با چه هدفی راه اندازی شده‌اند؟ بزرگ‌ترین هدف هر استارتاپ هر چند بسیار کوچک باشد، نوآوری است. نوآوری دو جنبه متفاوت دارد. زمانی که شما تکنولوژی موجود را وارد بازار‌های جدید می کنید نوآوری افقی اتفاق می افتاد. اما در استارتاپ، ما به دنبال نوآوری عمودی هستیم. ایجاد و تجاری سازی تکنولوژی جدیدی که قبلا وجود نداشته است. یادمان باشد که تکنولوژی در واقع برای راحت‌تر کردن زندگی انسان است. ما در استارتاپ‌ها به دنبال نوآوری‌ای هستیم که باری از دوش‌مان بردارد و زندگی را برای ما راحت‌تر کند.

 

 درارائه تعریف از استارت آپ، بحث برسر این موضوع است که:

  استارت آپ= کسب و کار نوپا

 استارت آپ= کسب و کار نوپای فعال در محیط فن آوریهای نوین

  تعریف استارت آپ به عنوان یک واژه انگلیسی در دیکشنری وبستر:

 استارت آپ یک کسب و کار جدید استA New Business

  تعریف استارت آپ توسط مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا :

 کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد.

 

عمر استارتاپ

 عمر یک استارتاپ واقعا چقدر است. استیو بلنک، نویسنده‌ کتاب‌های کسب و کاری، می گوید استارتاپ‌ها سن مشخصی ندارند. طبق نظر استیو بلنک، استارتاپ‌ها شرکت‌های موقتی و کوچکی هستند. این شرکت‌ها به دنبال مدل کسب و کاری تکرار‌پذیر و مقیاس‌پذیری هستند. مدل کسب و کار زمانی تکرار‌پذیر است که بتوان آن را در شرایط مختلف اجرا کرد و نتیجه‌ی یکسانی گرفت. مقیاس‌پذیر بودن مدل کسب و کار کمی پیچیده تر است.

 

 مدل کسب و کار مقیاس‌پذیر ویژگی‌های زیر را دارد:

 1- هدف‌های کسب و کار هم‌‌راستا با اهداف اجتماعی است. در این حالت کسب و کار به سرعت رشد می کند.

 2-  سرمایه‌ی کسب و کار توسط سرمایه‌گذران فرشته خو و یا شرکت‌های خصوصی تامین می‌شود.

 3- تکنولوژی جدید در قالب محصول یا خدمت طراحی شود. این محصول باید به حل مشکلی کمک کند.

 4- زمانی که شرکت به مدل کسب و کاری با این ویژگی‌ها رسید دیگر استارتاپ نیست.

 

 هر کسب و کاری استارتاپ نیست

 اگر به تازگی رستوران یا کافی‌شاپ راه اندازی کرده‌اید حالا کسب و کاری جدید و مستقل دارید. اما این به این معنی نیست که صاحب استارتاپ شده‌اید. خیلی وقت‌ها کسب و کارهای کوچک با استارتاپ اشتباه گرفته می‌شوند. درحالی که دو نهاد کاملا متفاوت هستند.

 

 تفاوت‌های استارتاپ و کسب و کارِ کوچک:

 1- سرعت رشد

 استارتاپ‌ها قرار است به سرعت رشد کنند و به بلوغ برسند. آن‌ها محصول نوآورانه‌ای دارند که قرار است به بخش بزرگی از بازار عرضه شود. این یکی از دلایلی است که بسیاری از استارتاپ‌ها تحت وب شکل می گیرند.

در مقابل کسب و کارهای سنتی نه به دنبال رشد سریع هستند و نه بخش بزرگی از بازار. برای بسیاری از کسب و کارها در دست گرفتن بخش کوچکی از بازار و فعالیت طولانی مدت در آن مناسب است.

  2-  نحوه تامین سرمایه

 سرمایه‌گذاران فرشته خو و خطر پذیر یا بنگاه‌های سرمایه گذاری خصوصی بهترین گزینه‌های پیش روی استارتاپ‌ها هستند. کسب و کار‌های کوچک بیش‌تر تمایل دارند سرمایه خود را از طریق وام و قرض تامین کنند.

  3- برنامه برای بازپرداخت سرمایه

 بسیاری از استارتاپ‌ها شکست می‌خورند. پس باید برنامه‌ای برای بازپرداخت سرمایه داشته باشید. کسب و کارهای کوچک چون معمولا با سرمایه شخصی یا وام بلند‌مدت راه اندازی می شوند کم‌تر با چنین مشکلی مواجه می‌شوند.

 

 آیا کسب و کار استارتاپی مناسب است؟

 استارتاپ‌ها بسیار جذاب هستند. اما این دلیل به تنهایی کافی نیست. در ادامه ویژگی‌هایی را بیان می‌کنیم که نشان می‌دهند شما احتمالا برای راه‌اندازی استارتاپ‌تان آماده هستید.

  1-  کار مداوم

 اسم کارآفرین سریالی را شنیده‌اید؟ آن‌ها شبانه روز کار می کنند. اگر شما هم می خواهید همه‌ی ایده‌های‌تان را عملی کنید باید بی وقفه تلاش کنید. معمولا استارتاپ‌ها برای موفقیت به 3 تا 5 سال زمان نیاز دارند. اگر صبر و حوصله کافی برای این‌کار را ندارید شاید استارتاپ کسب و کار مناسبی برای شما نباشد.

  2-  بازار بزرگی چشم به راه محصول یا خدمت‌تان است.

بازار خیلی بزرگ برای محصول مساوی است با رشد سریع. اینترنت به راحتی می‌تواند میلیون‌ها مشتری در اختیار‌تان بگذارد.

  3- خلاقیت و نوآوری

 در دنیای استارتاپ‌ها، همه چیز در ایده‌ها و نوآوری خلاصه می شود. بسیاری از سازمان های بزرگ به جای نوآوری درون سازمان‌شان به سراغ استارتاپ‌ها می روند. اگر شما خلاق و نوآور هستید، احتمالا استارتاپ از گزینه‌های کسب و کاری دیگر برای‌تان مناسب‌تر است.

 

  استارتاپ ویکند (Startup Weekend)

 استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی- تجربی Experiential Education در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می‌گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل متخصصان علمی، برنامه نویسان، مدیران تجاری، علاقه مندان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

 این برنامه جهانی تا به حال در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا ( ۱۳۵ کشور) برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده‌است. در استارتاپ ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا! این برنامه در خارج از ایران از ساعت ۶ بعد از ظهر روز جمعه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز یکشنبه ادامه دارد. در ایران از ساعت 3 بعد از ظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد در این برنامه، شرکت کنندگان (حدودا ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می‌گردند ایده‌ها را به کسب و کار تبدیل می‌نمایند. در پایان برنامه تیم‌ها پروژه‌های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و استادان دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌نمایند. این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و ... حمایت تجاری می‌گردد.

 

  تاریخچه استارتاپ ویکند

 اولین بار استارتاپ ویکند در سال 2007 در شهری به نام بولدر در ایالت کلرادو آمریکا Boulder, Colorado  توسط شخصی به نام آندرو هاید Andrew Hyde برگزار شد. او تعداد 70 کارآفرین را به منظور ایجاد یک استارتاپ به مدت 54 ساعت جمع کرد. این مدل در شهرهای مختلف جهان نیز گسترش پیدا کرد. در ژانویه 2010، مارک نگرMarc Nager  و کلینت نلسون Clint Nelsen مالکیت کامل آن را گرفتند و به عنوان یک سازمان بدون هدف سودجویانه به شهر سیاتل نقل مکان کردند. در پائیز سال 2010، از بنیاد کافمن Kauffman کمک مالی دریافت کرد و از زمان خرید این رویداد، حدود 80 رویداد در کانادا، آمریکا، انگلستان و آلمان برگزار نمود. این رویداد کارآفرینی تا سال 2016 در بیش از 1000 شهر دنیا برگزار شده‌است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مطالب مفیدی در منوی اطلاع رسانی-بخش فایل ها درج شده است. 

 

 


صفحه اولصفحه قبل123صفحه بعدصفحه آخر